Sdělovací technika

telekomunikace - elektronika - multimédia


Kompletní seznam článků

Cena Industrie za nejvýznamnější inovační technologii byla udělena komplexní technologii pro bezdrátovou komunikaci IQRF

Česká hlava je nejprestižnější české ocenění za vědu a výzkum, kterého mohou vědci v naší zemi dosáhnout. V rámci projektu je udílena Cena Industrie za nejvýznamnější inovační technologii či výrobek realizovaný na území ČR v posledních několika letech. V letošním roce ji získala společnost MICRORISC s.r.o. z Jičína za bezdrátovou technologii IQRF, kterou vyvíjí již 10 let.

Tato bezdrátová technologie je určena všem výrobcům elektroniky, například světel, domácích spotřebičů, čidel či elektronických systémů, a umožňuje velmi snadno tyto výrobky inovovat – připojit je do bezdrátové sítě a komunikovat přes ni. „Každý z nás si již nepochybně zvykl na mobilní telefon, který umožňuje dorozumění mezi lidmi. S výrobky je to úplně stejné – pokud komunikujete, můžete reagovat na podněty, povely, nebo poskytovat informace. Bezdrátová síť tak umožňuje vzájemnou komunikaci a spolupráci různým zařízením. Ta mohou být snadno ovládána v bezdrátové síti nebo přes Internet,“ vysvětluje princip jednatel společnosti Ing. Vladimír Šulc.

MICRORISC s.r.o. je česká firma z Jičína s 23letou historií, zaměřená na výzkum, vývoj a dodávky technologií a komponent výrobcům elektroniky. Mise společnosti, pomáhat zákazníkům inovovat jejich výrobky, je vyjádřena v mottu firmy: Hi-tech components and technologies enabling future innovation.  MICRORISC s.r.o. získal v roce 2011 ocenění Exportér roku Královéhradeckého kraje, v roce 2012 byl oceněn jako bronzová Firma roku, samotná technologie získala několik průmyslových ocenění v ČR i v zahraničí (patenty, Zlatý ampér 2010, Embedded Award 2014), ale také ocenění akademická, IARIA Best Paper Awards za články popisující technologii směrování a dílčí části řešení.


Česká hlava je největší projekt pro rozvoj české vědecké a technické inteligence, tedy té části společnosti, která bývá mnohdy upozaděná, ačkoliv na ni stojí prosperita naší země. Projekt vznikl před 13 lety z iniciativy intelektuálů v čele s Arnoštem Lustigem a Prof. Antonínem Holým s jediným cílem – vytvořit projekt pro vědce a techniky, který by jim pomohl získat popularitu a prestiž, kterou v tak hojné míře věnujeme třeba sportovcům či umělcům. Česká hlava však není jen nejvyšší vědecké ocenění, ale řada vzájemně provázaných projektů, jejichž cílem je popularizace vědy, výzkumu a vzdělávání u široké veřejnosti, ale i pomoc při utváření vhodných podmínek pro efektivní propojení výzkumu s výrobní praxí a nastavení takových podmínek, které tuto synergii umožní a podpoří.

Záznam předávání cen Česká hlava 2014, které moderuje Jakub Železný, odvysílá Česká televize 6. prosince od 21:35 na programu ČT2.

Autor: Microrisc