Sdělovací technika

telekomunikace - elektronika - multimédia


Časopis Sdělovací technika: 5/2018

Odpovědnost každého z nás

Kyberbezpečnost již není jen technologická výzva – je to výzva pro každého, kdo každodenně využívá a interaguje s technologiemi. Ochrana a bezpečnost práce zaměstnanců a jejich osobních životů již nejsou oddělené. Staly se nerozlučně spjaté s vývojovými trendy na sociálních sítích, v Internetu věcí a v neomezené konektivitě. Kyberbezpečnost již není jen odpovědností útvaru informatiky. Nyní je to odpovědnost každého zaměstnance, chránit nejen přínosy (aktiva) svojí práce, ale rovněž svá osobní data. Zanedbání tohoto pravidla uvrhá firmu, organizaci, společnost do rizika.

Kyberútočníci nedbají na věk, pohlaví, rasu, kulturu, víru nebo národnost. Jejich útok je založen na příležitosti nebo finančním zisku. Útočí bez ohledu na to, kdo je oběť, jestli je to malý kluk, který si doma hraje počítačové hry na tatínkově firemním laptopu, nebo zaměstnanec sedící v úřadu a studující e-maily.

Kybernetické útoky se objevují díky třem hlavním faktorům: lidskému faktoru, totožnostem a pověřením, a zranitelnostem. Dnes lidé sdílejí mnohem více informací veřejně, čímž se nakonec vystavují více útokům sociálního inženýrství a cíleného phishingu.

Cílem těchto útoků je ohrožovat zařízení finančními podvody nebo krádeží identit pro zajištění vstupu do organizací, jejichž zaměstnanci se jim svěřují pro účely ochrany. Jakmile útočník ukradl identitu, může snadno obejít tradiční bezpečnostní hranice organizace, aniž by byl zjištěn, a pokud tato identita má přístup k privilegovaným účtům, útočník může provádět zlomyslné útoky ve jménu této identity.

S tím, jak zaměstnanci přistupují k většímu počtu on-line služeb, zvyšují pravděpodobnost, že se stanou cílem hackera. Každý den zapínáme svá zařízení a připojujeme se k Internetu, abychom získali nejnovější zprávy, uzavřeli nejlepší obchody, spojili se a besedovali s přáteli, streamovali hudbu a video, získali rady pro svoje zdraví, sdíleli své myšlenky a přistupovali k informacím o svých financích. Proto je kriticky důležité, aby každý v organizaci nebo firmě byl obeznámen s tím, jak se kyberútočníci zaměřují na svoje oběti, jak snížit toto riziko a jak to pro útočníky udělat mnohem náročnější zcizit informace, identitu nebo peníze.

Když lidé používají služby, jako jsou sociální média, často bezděčně sdílejí identifikovatelné osobní informace – fyzické i digitální – jako plné jméno, domácí adresu, biometrické údaje, údaje o poloze, datum narození, místo narození a dokonce i jména rodinných příslušníků. Čím více informací zpřístupní on-line, tím jednodušší je pro kyberútočníka úspěšně použít tyto osobní informace, aby je zaměřil.

S rostoucím počtem našich digitálních aktivit hackeři a kyberútočníci mění metody, jak se zaměřují na svůj cíl, přičemž e-mail je zbraní číslo jedna, následují infikované webové stránky, podfuky na sociálních médiích, zcizení digitálních identit a přístupových kódů. Zprávy a statistiky v posledních letech ukázaly, že většina datových útoků zahrnovala zaměstnance jako oběť – hackeři konstatují, že je to nejrychlejší způsob, jak narušit bezpečnostní opatření firmy, společnosti.

Nadešel čas vytvořit rovnováhu mezi technologií a lidmi. Musíme zvýšit naše povědomí o kybernetické bezpečnosti, aby nám pomohlo chránit a zabezpečit naše osobní aktiva i přínosy našich firmem. Přišel čas osobního přístupu ke kyberbezpečnosti, která se tak stává odpovědností každého z nás.

 

Pro přístup do elektronické verze zašlete SMS ve tvaru ST 05 18 na číslo 90207. Cena je 30 Kč + cena SMS dle Vašeho tarifu. Toto číslo pak budete mít k dispozici k prohlížení online i ke stažení na stránce e-Časopis.

Řešení problémů kybernetické bezpečnosti

 

Internet se stává kritickou infrastrukturou jak pro podniky, tak pro jednotlivé uživatele a jeho bezpečnost je tak jasnou prioritou. Zajištění bezpečnosti je rovněž základem pro realizaci moderního propojeného světa a zásadním faktorem pro vytvoření důvěry s uživateli, což je nezbytné pro dosažení komerčního úspěchu nových technologií, které se objevují v rámci Internetu věcí (IoT) a také při realizaci konceptů Průmysl 4.0 a eHealth.

IFA 2018 – inovace mění svět spotřební elektroniky

Chytrá a připojená zařízení pro domácnost, výkonné aplikace umělé inteligence, které jsou hluboce integrovány ve spotřební elektronice a produktech zdravého životního stylu, a televizory se stále lepší kvalitou zobrazení patří mezi velké trendy, které budou dominovat IFA 2018 – světově nejvýznamnějšímu veletrhu spotřební elektroniky a domácích spotřebičů. Nedílnou součástí tohoto ekosystému se aktuálně stává i automobil a jeho řízení.

Chytrá udržitelnost ve společenském kontextu digitalizace

 

Rozhovor s Petrem J. Kalašem, spoluzakladatelem a viceprezidentem české větve Světové podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj. Během svého předchozího působení ve funkci Ministra životního prostředí zastával i roli místopředsedy vládní Rady pro udržitelný rozvoj. Současně působí jako poradce a konzultant ve státní správě i v soukromém sektoru především v oblastech energetiky, životního prostředí a inovativních technologií.

Kybernetické útoky na inteligentní města a jejich mobilní technologie

 

Koncept inteligentního města je založen na integraci moderních technologií pro automatizaci a zefektivnění služeb pro zvýšení životního úrovně občanů. Článek poskytuje přehled bezpečnostních problémů v inteligentních městech a aktuální řešení. Zmíněny jsou rovněž některé faktory, které ovlivňují zabezpečení dat a informací v rámci inteligentního města.

Finanční instituce investují do technologie blockchain, jak jsou vaše informace zabezpečeny?

 

Kryptoměna představuje megatrend, který je přijímán po celém světě. Článek poskytuje základní přehled o možnostech využití technologie blockchain, a to nejen v oblasti finančnictví, ale také pro zabezpečení dat, ochranu identity, vytváření decentralizované ekonomiky či bezpečné uchovávání osobních údajů.

Smart City – domov chytrých domácností

 

Díky technologickému pokroku proniká inteligentní prostředí do mnoha oblastí našich životů. Domácnosti a budovy jsou stále častěji vybavovány embedded systémy, inteligentními měřidly a senzory s cílem zlepšit a zpříjemnit obyvatelům jejich pobyt. Na otázky týkající se připravenosti měst i celých regionů na tuto zásadní proměnu se snažila odpovědět dubnová konference časopisu Sdělovací technika.

Uživatel a zabezpečení koncového bodu

 

Zaměstnanci velkých firem a jejich počítače či mobily (tzv. koncové body) se stávají nejvýznamnějším zdrojem informačních a kybernetických rizik. Proč k tomu dochází a jaké metody útoků jsou nejčastěji využívány?

Kryptoměna realisticky – část 1.

 

Pokroky v oblasti výpočetní elektroniky nám již přinesly nespočet způsobů, jak si „digitalizovat život“. Digitalizujeme ze svého života věci, o kterých jsme tak předtím nepřemýšleli, nebo byl proces považován za neproveditelný, nespolehlivý, dokonce nebezpečný, jako bankovní transakce, které můžeme vyřizovat online. Proč by tedy nemohlo být možné digitalizovat hotovost a dokonce samotnou měnu?

Obavy před startem GDPR narůstají

 

Globální průzkum společnosti NetApp provedený pouhých šest týdnů před zahájením platnosti Obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) mezi vedoucími pracovníky s rozhodující pravomocí v oblasti IT z nadnárodních firem z EU a USA potvrdil, že mezi dotázanými panují z 25. května 2018 velké obavy.

 

Ochrana a zabezpečení vozidel budoucnosti

 

Bezpečnostní pásy, protiblokovací systém či elektronický stabilizační program patří již dlouhou dobu mezi klíčové technologie pro zajištění bezpečného řízení vozidla. Technologie pro připojení k Internetu a autonomní řízení vedly k tomu, že se „motorové vozidlo“ – jako systémová jednotka – stalo nedílnou součástí Internetu věcí (IoT), čímž se oblast bezpečnosti vozidla značně rozšířila.

Zajištění kvalitní komunikace IoT

 

Společnost Anritsu Corporation má dlouholeté bohaté zkušenosti v oblasti měření a testování rádiových zařízení. Tyto zkušenosti využívá jako výrobce testovací a měřicí techniky pro poskytování řešení pro IoT zařízení. Článek vysvětluje důležitost zajištění kvality rádiových zařízení IoT jako základu pro spolehlivou rádiovou komunikaci.